8.4等值率的识别和书写
Section outline
-
Mrs. Williams’ 6 th grade class is going on a hiking trip. She wants to make granola for her students. The recipe says to use 3 cups of oats for 6 servings. There are 30 students in her class. How many cups of oats does she need to make enough for 30 students?
::威廉姆斯夫人的六年级班正在徒步旅行,她想为学生做麦片。食谱上说要用三杯燕麦做6次服务。班里有30名学生。她需要多少杯燕麦做30名学生?In this concept, you will learn to identify and write equivalent .
::在此概念中,您将学会识别和写作等值 。Identifying and Writing Equivalent Rates
::确定和写写等效率Ratios compare two quantities. A rate is a type of ratio that compares two quantities that have different units of measurement. The word “per” is often used to describe rates.
::比率比较两个数量。一个比率是一种比率类型,比较两个具有不同计量单位的数量。“每个”一词常常用来描述比率。Rates can be written as fractions. The first quantity is the numerator and the second quantity is the denominator . Different rates that have the same value are equivalent rates . You can find an equivalent rate the same way you find — divide or multiply the numerator and the denominator by the same number.
::速率可以以分数写成。第一个量是分子,第二个量是分母。不同值的不同率是等值率。您能找到的等值率与您找到的等值率相同——divide或乘以分子和分母乘以相同数字。Look at the ratio statements below.
::下面是比率报表。The car travels 15 miles per gallon.
::汽车每加仑15英里。John took 21 minutes to run 3 miles.
::约翰花了21分钟跑3英里Karen buys 20 pencils for $4.
::凯伦用4块买20支铅笔These ratios are rates that compare two different units of measurements: miles to gallon, minutes to miles, and pencils to dollars.
::这些比率是比较两种不同计量单位的费率:英里到加仑,分钟到里程,铅笔到美元。The ratio for 15 miles per gallon as a fraction is
::每加仑15英里的比例是The ratio of 21 minutes to 3 miles for John’s speed as a fraction is
::约翰的分数速度 21分到3英里的比率是Find the equivalent rate for the number of minutes for each mile.
::找到每英里分钟数的等值速率 。First, use the fraction and divide the numerator and denominator by 3 to find the equivalent rate for 1 mile.
::首先,使用分数,将分子和分母除以3,以找到1英里的等值速率。An equivalent rate of is .
::相当于21分3英里等于7分1英里John’s speed was 7 minutes per mile.
::约翰的速度是每英里7分钟。Using the Karen’s information, find the equivalent rate for the cost of 40 pencils.
::使用Karen的资料,找到40支铅笔的等值价格。First, write the rate of 20 pencils for $4 as a fraction.
::首先,写下20支铅笔的价钱 4美元作为分数Next, multiply the numerator and denominator by 2 to find the equivalent rate for 40 pencils.
::接下来,将分子和分母乘以2,以找到40支铅笔的等值率。An equivalent rate of is .
::相当于20支铅笔 4美元等于40支铅笔 8美元40 pencils will cost Karen $8.
::40支铅笔将花费凯伦8美元Examples
::实例Example 1
::例1Earlier, you were given a problem about Mrs. Williams and her granola.
::早些时候,你被问及 威廉姆斯太太和她的粮仓。Mrs. Williams has a recipe that uses 3 cups of oats for 6 servings and needs to make enough granola for 30 students. She can use the rate 3 cups per 6 servings to find an equivalent rate for 30 servings.
::威廉姆斯夫人的食谱是6种服务3杯燕麦,需要为30个学生制作足够的粮仓。 她可以使用每6种服务3杯的价钱来为30种服务找到等价的价钱。First, write the rate of cups to servings as a fraction.
::首先,写下杯子的速率作为分数。Next, multiply the numerator and denominator by 5 to find the equivalent rate for 30 servings.
::下一步,将分子和分母乘以5,以找到30个服务对象的等值率。Mrs. Williams will need 15 cups of oats to make 30 servings of granola.
::威廉姆斯太太需要15杯燕麦 来做30份麦片Example 2
::例2Find the equivalent rate.
::找到相等的汇率。Ron ate five hot dogs in one minute. Find the unit rate . How many hot dogs can Ron eat in 2 minutes?
::罗恩在一分钟内吃了五只热狗 找出单位费率First, write the rate of 5 hot dogs per minute as a fraction.
::首先,将每分钟5个热狗的速率写成一个分数。Next, multiply the numerator and the denominator by 2 to find the equivalent rate for 2 minutes.
::下一步,将分子和分母乘以 2 以找到2 分钟的等值速率。Ron can eat 10 hot dogs in 2 minutes.
::罗恩可以在两分钟内吃10只热狗Use the rate to answer the following questions.
::使用6件衬衫2箱,回答下列问题。Example 3
::例3How many shirts are there in 6 boxes?
::6箱里有多少件衬衫?First, multiply the numerator and the denominator by 3 to find the equivalent rate for 3 boxes.
::首先,将分子和分母乘以3,以找到3箱的等值率。There are 18 shirts in 6 boxes.
::6个箱子里有18件衬衫Example 4
::例4How many shirts are there in one box?
::一个盒子里有多少件衬衫?First, divide the numerator and denominator by 2 to find the equivalent rate for 1 box.
::首先,将分子和分母除以 2,以找到1箱的等值率。There are 3 shirts in 1 box.
::1箱里有3件衬衫Example 5
::例5How many boxes would you need for 24 shirts?
::24件衬衫需要几箱?First, multiply the numerator and the denominator by 4 to find the equivalent rate for 24 shirts.
::首先,将分子和分母乘以4,以找到24件衬衫的等值率。You would need 8 boxes for 24 shirts.
::24件衬衫需要8箱Review
::回顾Write the rate as a fraction and find an equivalent rate.
::将利率写成一个分数, 并找到等值利率 。-
Fourteen apples in two barrels
::两桶14个苹果 -
Thirty-two crayons in two boxes
::两盒内32个蜡笔 -
Eighteen bottles in three carriers
::三艘运货机中的十八瓶 -
Twenty students on four teams
::四队20名学生 -
Twenty-five students on five teams
::五队25名学生 -
Fifty students in two classes
::分两个班班,50名学生,每班50名 -
Ninety students on three buses
::90名学生乘坐三辆公共汽车 -
Thirteen students ate twenty-six cupcakes
::十三名学生吃了二十六个纸杯蛋糕 -
Twelve campers in two tents
::两个帐篷中的12个营地 -
Twenty-four hikers per trail
::每条路线24名徒步者 -
Six campers per tent
::每个帐篷6个营地 -
If there are six campers per tent, how many tents for 18 campers?
::如果每个帐篷有6个营房,18个营房有多少帐篷? -
How many tents for 30 campers?
::30辆露营车有多少帐篷? -
How many campers can you fit if you have 12 tents?
::如果你有12个帐篷,你有多少露营者适合? -
Sixty students on five teams
::5个小组的60名学生
-
Fourteen apples in two barrels