Section outline

  • lesson content

    Joanne is training for the City to Surf marathon in Sydney, Australia. She knows she can run a 30 kilometer marathon in about 5 hours. How fast is Joanne going per minute ?
    ::Joanne在澳洲悉尼的Surf马拉松训练 她知道5小时内可以跑30公里马拉松 Joanne每分钟跑多快?

    In this concept, you will learn to solve problems involving rates and unit analysis .
    ::在此概念中,您将学会解决涉及费率和单位分析的问题。

    Unit Rate
    ::单位费率

    A rate often refers to speed or a rate could refer to the amount of money someone makes per hour .
    ::兑换率通常是指速度,或兑换率可指某人每小时挣钱的数额。

    When you talk about a unit rate , you look at comparing a rate to 1. An example of a unit rate would be 65 miles per hour. A key word when working with unit rate is the word “per”.
    ::当您谈论单位费率时,请查看对单位费率与1的费率的比较。单位费率的示例是每小时65英里。在使用单位费率时,关键词是“每个”一词。

    Let’s look at an example.
    ::让我们举个例子。

    Jeff makes $150.00 an hour as a consultant. What is his rate per minute?
    ::Jeff当顾问每小时赚150美元 他每分钟的费率是多少?

    First, use units to convert hours to minutes.
    ::首先,使用单位将小时转换为分钟。

    #   min = 1   hr × 60   min 1   hr #   min = 60   min

    ::# 分钟=1 小时x60 分钟1 小时= 分钟=60 分钟

    Next, convert $ 150 hr into $ min .
    ::接下来,把150美元兑换成美元。

    $ 150.00 1   hr = $ 150.00 60   min $ 150.00 60   min = $ 2.5

    ::150.001 小时= 150.0060 分钟 150.0060 分钟= 2.5美元

    The answer is 2.5.
    ::答案是2.5

    Jeff makes $ 2.50 min .
    ::杰夫赚了2.50美分

    Unit analysis is when you look at how to measure individual units in different measurement amounts and it is used to convert units of measurement.
    ::单位分析是指当你研究如何用不同的计量数量衡量单个单位时,它被用来转换计量单位。

    Let’s look at an example.
    ::让我们举个例子。

    Juanita worked for 18 hours last week. She made $116.00 at the end of the week. Juanita was sure that her manager had made a mistake and that she should have made more money. Juanita makes $9.00 per hour. Did Juanita make the correct amount of money or was there a mistake?
    ::Juanita上周工作了18小时,在周末她赚了116美元,Juanita确信她的经理犯了错误,她应该赚更多的钱,Juanita每小时挣9美元。 Juanita是赚了正确数额的钱还是弄错了?

    First, find out how much Juanita should have made if she made.
    ::首先 查查Juanita如果做了应该赚多少钱

    pay = $ 9.00 1  hr × 18   hr pay = $ 162

    ::工资=9.001美元 hrx18 小时工资= 162美元

    Next, determine if Juanita was not paid correctly.
    ::接下来,确定Juanita是否没有得到正确的报酬。

    Juanita was paid $116 but should have been paid $162.
    ::向Juanita支付了116美元,但本应支付162美元。

    There was a mistake in her pay by $46.
    ::她的薪水有误46美元

    Examples
    ::实例

    Example 1
    ::例1

    Earlier, you were given a problem about  Joanne’s marathon training.
    ::Joanne在马拉松训练时遇到问题。

    Joanne can run 30 km in 5 hours but wants to know her rate per minute.
    ::Joanne5小时可以跑30公里 但想知道她每分钟的速度

    First, use units to convert hours to minutes.
    ::首先,使用单位将小时转换为分钟。

    #   min = 5  hr × 60   min 1   hr #   min = 300   min

    ::# 分钟= 5 小时x60 分钟1 小时= 分钟= 300 分钟

    Next, convert 30 km hr  into km min .
    ::接下来,将30公里转换成公里。

    30   km 1   hr = 30   km 300   min 30   km 300   min = 0.10

    ::30公里1 小时=30公里300 分钟30公里300 分钟300 分钟=0.10

    The answer is 0.10.
    ::答案是0.10。

    Joanne runs at a speed of 0.1 km min .
    ::乔安以0.1kmmin的速度运行

    Example 2
    ::例2

    Jesse has a car that holds 14 gallons of gasoline. During the first week of the month, gasoline cost $2.75 per gallon . During the second week of the month, gasoline cost $2.50 per gallon. How much was the total cost for the 28 gallons of gasoline?
    ::杰西有一辆汽车,装有14加仑汽油。在每月第一周,汽油每加仑2.75美元。在每月第二周,汽油每加仑2.50美元。28加仑汽油的总成本是多少?

    First, start by writing a variable expression to work on this problem. You know that the number of gallons of gasoline does not change. Therefore, let x  represent the number of gallons of gasoline.
    ::首先, 首先写一个可变表达式来解决这个问题。 您知道加仑汽油的数量没有变化 。 因此, 请让 x 代表加仑汽油的数量 。

    Total cost = 2.75 x + 2.50 x

    ::费用总额=2.75x+2.50x

    Next, substitute 14 for our variable x .
    ::接下来,换14 取代我们的变数x。

    Total cost = 2.75 ( 14 ) + 2.50 ( 14 ) Total cost = 38.5 + 35 Total cost = 73.5

    ::总成本=2.75(14)+2.50(14)总成本=38.5+35

    The answer is 73.5.
    ::答案是73.5

    Therefore, Jess paid $73.50 in gasoline for the two weeks.
    ::因此,Jess支付了这两周的汽油73.50美元。

    Example 3
    ::例3

    Ten apples cost $3.99. What is the cost for one apple?
    ::十个苹果要3.99美元,一个苹果要多少钱?

    First, set up a proportion.
    ::首先,设定一个比例。

    $ 3.99 10   apples = x 1   apple

    ::3.9910 苹果=x1苹果

    Next, cross multiply.
    ::下一个,交叉乘数。

    3.99 10 = x 1 10 x = 1 × 3.99 10 x = 3.99

    ::3.9910=x110x=1x3.9910x=3.99

    Then, divide both sides by 10 to solve for x .
    ::然后把两边除以10 解决x

    10 x = 3.99 10 x 10 = 3.99 10 x = 0.399

    ::10x=3.9910x10=3.9910x=0.399

    The answer is 0.399.
    ::答案是0.399

    One apple costs $0.40 or 40¢.
    ::一个苹果费用为0.40美元或40美元。

    Example 4
    ::例4

    Fifteen gallons of gasoline costs $45.00. How much is it per gallon?
    ::15加仑汽油价格45美元,每加仑多少?

    First, set up a proportion.
    ::首先,设定一个比例。

    $ 45.00 15   gallons = x 1   gallon

    ::45.0015加仑=x1加仑

    Next, cross multiply.
    ::下一个,交叉乘数。

    45 15 = x 1 15 x = 1 × 45 15 x = 45

    ::4515=x115x=1x4515x=45

    Then, divide both sides by 15 to solve for x .
    ::然后把两边除以15 解决x

    15 x = 45 15 x 15 = 45 15 x = 3

    ::15x=4515x15=4515x3

    The answer is 3.
    ::答案是3

    One gallon of gas costs $3.00.
    ::一加仑的煤气要三美元

    Example 5
    ::例5

    Two tickets to a ballgame costs $111.50. What is the cost for one ticket?
    ::两张球赛的票价111.5美元 一张球赛的票价是多少?

    First, set up a proportion.
    ::首先,设定一个比例。

    $ 111.50 2   tickets = x 1   ticket

    ::111.502 张票=x1张票

    Next, cross multiply.
    ::下一个,交叉乘数。

    111.50 2 = x 1 2 x = 1 × 111.50 2 x = 111.50

    ::111. 502=x12x=1x111.1.502x=111.50

    Then, divide both sides by 2 to solve for x .
    ::然后将两边除以 2 解决 x 。

    2 x = 111.50 2 x 2 = 111.50 2 x = 55.75

    ::2x=111.502x2=111.502x55.75

    The answer is 55.75.
    ::答案是55.75。

    One ticket to the game is $55.75
    ::一场比赛的票价是55.75美元

    Review
    ::回顾

    Use what you have learned to solve each problem.
    ::利用你学到的东西解决每个问题

    1. Peter runs at a rate of 10 kilometers per hour. How many kilometers will he cover in 8 hours?
      ::彼得以每小时10公里的速度跑步 他八小时后要覆盖多少公里?
    2. A cheetah can run at a speed of 60 miles per hour. What is his distance after 6 hours?
      ::猎豹可以以每小时60英里的速度跑动 6小时后他的距离是多少?
    3. What is the distance formula?
      ::距离公式是什么?
    4. If a car travels at a rate of 65 miles per hour for 30 minutes, how far will it travel?
      ::如果一辆汽车以每小时65英里的速度行驶30分钟,它会行驶多远?
    5. A train travels at a rate of 50 miles per hour. If it needs to travel 320 miles, how many minutes will it take?
      ::一列火车以每小时50英里的速度行驶,如果需要行驶320英里,需要多少分钟?
    6. A car travels 65 mph for 12 hours. How many miles will it travel?
      ::一辆65英里长的汽车 飞行12小时 飞行多少英里?
    7. A bus traveled 300 miles at an average speed of 50 miles per hour. How long did this trip take the bus?
      ::一辆公共汽车以每小时50英里的平均速度行驶300英里。
    8. A car traveled at an average speed of 40 miles per hour through a construction zone. If the car traveled 20 miles at this rate, how many hours did it take to travel the 20 miles?
      ::一辆汽车以每小时40英里的平均速度通过一个建筑区,如果汽车以这种速度行驶20英里,需要多少小时才能行驶20英里?
    9. What is the formula for velocity?
      ::速度的公式是什么?
    10. What is the velocity of an object that travels 500 miles in 2.5 hours?
      ::一个在2.5小时内飞行500英里的物体的速度是多少?
    11. If an object has a velocity of 125 miles per hour, how long will it take to travel 4,375 miles?
      ::如果一个物体的速度是每小时125英里, 飞行4 375英里需要多长时间?
    12. If an object has a velocity of 7 kilometers per minute, how far will it travel in 2 hours?
      ::如果一个物体的速度为每分钟7公里,它2小时后会走多远?
    13. If an object has a velocity of 4 meters per second, how many kilometers will it travel in 2 days?
      ::如果一个物体的速度为每秒4米,它两天内要行走多少公里?
    14. The formula for density is D = m v  where D  represents the density of an object, m  represents the mass of the object, and v represents the volume of the object. What is the density of a brick that weighs 9 grams and has a volume of 36 c m 3 ?  
      ::密度的公式是 D=mv , D 代表对象的密度, m 代表对象的质量, v 代表对象的体积。重9克、体积为36厘米3的砖块的密度是多少?

    Review (Answers)
    ::回顾(答复)

    Click to see the answer key or go to the Table of Contents and click on the Answer Key under the 'Other Versions' option.
    ::单击可查看答题键, 或转到目录中, 单击“ 其他版本” 选项下的答题键 。

     

    Resources
    ::资源