Section outline

  • lesson content

    Connie is decorating cookies for the school bake sale. She has worked for 3 hours and completed 150 cookies. Her friend, Daniel, is also participating in the sale. He decorated 98 cookies in 2 hours. Which cookie decorator was faster, Connie or Daniel? 
    ::康妮正在为学校的烤面包销售装饰饼干,她工作了3个小时,完成了150个饼干。她的朋友丹尼尔也在参与销售。他在2小时内为98个饼干装饰了98个饼干。哪个饼干装饰器更快,康妮还是丹尼尔?

    In this concept, you will learn to compare unit rates.
    ::在此概念中,您将学会比较单位费率。

    Comparing Unit Rates
    ::比较单位费率

    unit rate  is a comparison of two measurements, one of which has a value of 1. Given the number of units, the unit rate can be used to calculate a total  rate . Unit rates can be used for comparison purposes. 
    ::单位费率是两项测量的比较,其中一项测量值为1。考虑到单位数目,单位费率可用于计算总费率。单位费率可用于比较。

    Here is an example.
    ::举一个例子。

    Felicia needs to buy sugar. She could buy a 16-ounce box of sugar for $1.12, or she could buy a 24-ounce box of sugar for $1.44. Which is the better buy? How much cheaper, in cents  per  ounce, is that buy?
    ::Felicia需要买糖。她可以买16盎司的糖,每盎司1.12美元,或者她可以买24盎司的糖,每盎司1.44美元。哪个更好呢?以每盎司1美分计,买多少便宜?

    First, find the unit price for the 16-oz box by writing a fraction. 
    ::首先,通过写一个分数来找到 16 oz 盒的单价。

      16 1.12 o u n c e s d o l l a r s
    ::16 1.12 u n c c e s s d d d l l r r s

    Next, recognize the answer must be per ounce and  reduce  the fraction to its lowest terms by  reducing  ounces to 1.
    ::其次,承认答案必须是每盎司,并通过将盎司减为1,将分数减到最低值。

    16 ÷ 16 1.12 ÷ 16 = 1 .07   o u n c e d o l l a r s
    ::16 16 1.12 16 = 1 .07 o n c e d d o l r r s

    Then, find the unit price per ounce for the 24-ounce box. Remember to keep the units consistent. In this case, ounces in the  numerator  and dollars in the  denominator .
    ::然后找到24盎司盒的单位价格每盎司。 记住要保持单位一致。 在此情况下, 请在分子中找到盎司, 在分母中找到美元 。

      24 1.44 o u n c e s d o l l a r s
    ::241.44 u n c e s d d d l l r r s

    Next, reduce this fraction to its lowest terms.
    ::其次,将这一分数降低到最低值。

      24 ÷ 24 1.44 ÷ 24 = 1 .06 o u n c e d o l l a r s
    ::24 24 1.44 24 = 1 .06 o nu c e d o l i r s

    Then, compare the two unit rates.
    ::然后,比较两个单位费率。

    1 ounce for $0.07   >  1 ounce for $0.06
    ::1盎司,0.7美元 > 1盎司,0.06美元

    The 16-oz box is more expensive than the 24-oz box.
    ::16oz的盒子比24oz的盒子更贵

    Next, subtract one unit price from the other to find the  difference  in price.
    ::其次,从另一个中减去一个单位价格,以找出差价。

    .07 - .06 = .01

    The answer is that the best buy is the 24-oz box because it is $0.01 per ounce cheaper than the 16-oz box.
    ::答案是,最好的买家是24oz的盒子,因为它比16oz的盒子便宜每盎司0.1美元。

    Examples
    ::实例

    Example 1
    ::例1

    Earlier, you were given a problem about Connie and Daniel, who are decorating cookies.
    ::之前,你得到一个问题 关于康妮和丹尼尔, 谁正在装饰饼干。

    Connie completed 150 cookies in three hours, and it took Daniel 2 hours to decorate 98 cookies.  Who is the faster cookie decorator?
    ::康妮在三小时内完成了150个饼干, 丹尼尔花了两小时装饰了98个饼干。谁是更快的饼干设计师?

    First, write the fractions with consistent units.
    ::首先,用一致的单位写分数 。

    Connie    150 3 c o o k i e s h o u r s  
    ::康妮 150 3co o k i e s h o u r s

    Daniel    98 2 c o o k i e s h o u r s
    ::丹尼尔 98 2 c o k i e s h o u r s

    Next, reduce to lowest terms.
    ::其次,降低到最低值。

    150 3 = 50

    Connie decorated 50 cookies per hour.
    ::康妮每小时装饰50个饼干

      98 2 = 49

    Daniel decorated 49 cookies per hour.
    ::丹尼尔每小时装饰49个饼干

    Then, compare.
    ::那么,比较。

    50 > 49

    The answer is that Connie decorated faster.
    ::答案是康妮装饰得更快

    Example 2
    ::例2

    Compare: 3:1 and 6 to 2.
    ::比较:3:1和6-2。

    First, write 3:1 as a fraction.
    ::首先,写3: 1作为一个分数。

    3 1

    Next, reduce to lowest terms.
    ::其次,降低到最低值。

      3 1 = 3

    Then, write 6 to 2 as a fraction and reduce to lowest terms.
    ::然后,写6到2作为一个分数 并降低到最低值。

    6 2 = 3  

    Next, compare the values.
    ::接下来,比较数值。

    3 = 3

    The answer is that the   are equal.
    ::答案是,平等是平等的。

    Example 3
    ::例3

    Which rate is higher? 4 to 5  or   16 20
    ::哪个比率更高? 4至5或16 20

    First, write the fractions,and reduce.
    ::首先,写分数,并减少。

      4 5

      16 20 = 16 ÷ 4 20 ÷ 4 = 4 5

    Next, compare.
    ::下一个,比较。

    4 5 = 4 5

    The answer is that the rates are equal.
    ::答案是,利率是相等的。

    Example 4
    ::例4

    Matt can melt 18 m&ms in his mouth without chewing in 3 minutes. It takes Kelly 5 minutes to melt 15. Who melts the m&ms faster, Matt or Kelly?
    ::马特可以在3分钟内不咀嚼地融化嘴里18米和米。凯利需要5分钟才能熔化15分钟。 谁能更快地熔化嘴里18米和米,马特还是凯利?

    First, write the fractions.
    ::首先,写分数。

    Matt  18 3 m & m s m i n u t e s
    ::Matt 18 3 m & m s m i ni nu t e s

    Kelly  15 5 m & m s m i n u t e s
    ::Kelly 15 5米和m sm i ni nu t e s

    Next, calculate each of the unit rates recognizing that the word "faster" applies to minutes and reducing that time to 1.
    ::其次,计算每个单位的费率,确认“更快”一词适用于分钟,并将时间减为1。

    Matt    18 3 = 6 1
    ::马特 18 3 = 6 1

    Matt can melt 6 m&ms in 1 minute.
    ::马特能在1分钟内熔化6 m&ms。

    Kelly 15 5 = 3 1
    ::Kelly 15 5 = 3 1

    Kelly can melt 3 m&ms in 1 minute.
    ::Kelly可以在1分钟内熔化3m&ms。

    Then, compare the unit rates.
    ::然后,比较单位费率。

    >

    The answer is that Matt melts m&ms faster.
    ::答案是,马特熔化 m&ms更快。

    Example 5
    ::例5

    Frank read 8 books in three weeks. It took Bonnie 4 weeks to read 10 books. Who is the faster reader?
    ::弗兰克在三周内读了八本书 Bonnie花了四个星期才读了十本书

    First, write the fractions being sure to keep the units consistent.
    ::首先,写分数以确保单位保持一致。

    Frank    8 3 b o o k s w e e k s
    ::弗兰克 8 3 b o k s w e e e k s

    Bonnie   10 4 b o o k s w e e k s  
    ::Bonnie 10 4 b o o k s w e e e e k s

    Next, reduce to unit rates by reducing the times to 1.Faster can refer to time, not books.
    ::其次,将单位费率降低到单位费率,将时间减到1. 节奏可以指时间,而不是书本。

    Frank   8 3 = 2.67
    ::弗兰克 8 3 = 2.67

    Frank read 2.67, or 2 2 3 books per week.
    ::弗兰克每周读2.67本书 或2 2 3本书

    Bonnie 10 4 = 2.5
    ::Bonnie 10 4 = 2.5

    Bonnie read 2.5, or 2 1 2 books per week.
    ::Bonnie每周读2.5本书 或212本书

    Then, compare.
    ::那么,比较。

    2.67  >  2.5

    The answer is that Frank is the faster reader.
    ::答案是弗兰克读得更快

    Review
    ::回顾

    Determine whether each is equivalent or not.
    ::确定每项是否相等。

    1. 60 units in 3 minutes and 80 units in 4 minutes
      ::60个单位每3分钟60个单位每3分钟,80个单位每4分钟
    2. $16 for 8 pounds and $22 for 10 pounds
      ::8磅16块,10磅22块22块
    3. 50 kilometers in 2 hours and 75 kilometers in 3 hours
      ::2小时50公里 3小时75公里

    Solve each problem.
    ::解决每一个问题。

    1. Max paid $45 for 15 gallons of gasoline. What was the cost per gallon of gasoline?
      ::Max花了45美元买15加仑汽油 每加仑汽油多少钱?
    2. Mr. Brown paid $8.28 for 12 cans of green beans. Express this cost as a unit price.
      ::Brown先生为12罐绿豆支付了8.28美元,以单价计算。
    3. A train travels 480 kilometers in 3 hours. Express this speed as a unit rate.
      ::火车在3小时内行驶480公里 以单位速率表示这个速度
    4. Mrs. Jenkins paid $50 for 40 square feet of carpeting. What was the cost per square foot for the carpeting?
      ::Jenkins夫人花了50美元买40平方英尺的地毯,每平方英尺的地毯成本是多少?
    5. A copy machine can produce 310 copies in 5 minute. How many copies can the machine produce per minute?
      ::复印机5分钟内可制作310份,每分钟可印制多少份?

    Nadia needs to buy some cheddar cheese. An surpriseunce package of cheddar cheese costs $2.40. A 12-ounce package of cheddar cheese costs $3.36.
    ::Nadia需要买一些切达干酪 一套8盎司的切达干酪要花2.4美元 一套12盎司的切达干酪要花3.36美元

    1. Find the unit price for the surpriseunce package.
      ::找出8盎司包的单价
    2. Find the unit price for the 12-ounce package.
      ::找出12盎司货包的单价
    3. Which is the better buy? How many cents per ounce cheaper is the better buy?
      ::每盎司多少美分更便宜?

    Joe drove 141 miles in 3 hours. His cousin Amy drove 102 miles in 2 hours. Assume both cousins were driving at constant speeds.
    ::乔在3小时内开车141英里 他的表妹艾米在2小时内开车102英里

    1. How fast was Joe driving, in miles per hour?
      ::Joe开多快? 时速几英里?
    2. How fast was Amy driving, in miles per hour?
      ::Amy开多快? 时速几英里?
    3. Who was driving at a faster rate of speed?
      ::谁开的车速度更快?
    4. How much faster was the faster person traveling?
      ::跑得更快的人跑多快?

    Review (Answers)
    ::回顾(答复)

    Click   to see the answer key or go to the Table of Contents and click on the Answer Key under the 'Other Versions' option.
    ::单击可查看答题键, 或转到目录中, 单击“ 其他版本” 选项下的答题键 。

    Resources
    ::资源