5.6单位费率比较
Section outline
-
Connie is decorating cookies for the school bake sale. She has worked for 3 hours and completed 150 cookies. Her friend, Daniel, is also participating in the sale. He decorated 98 cookies in 2 hours. Which cookie decorator was faster, Connie or Daniel?
::康妮正在为学校的烤面包销售装饰饼干,她工作了3个小时,完成了150个饼干。她的朋友丹尼尔也在参与销售。他在2小时内为98个饼干装饰了98个饼干。哪个饼干装饰器更快,康妮还是丹尼尔?In this concept, you will learn to compare unit rates.
::在此概念中,您将学会比较单位费率。Comparing Unit Rates
::比较单位费率A unit rate is a comparison of two measurements, one of which has a value of 1. Given the number of units, the unit rate can be used to calculate a total rate . Unit rates can be used for comparison purposes.
::单位费率是两项测量的比较,其中一项测量值为1。考虑到单位数目,单位费率可用于计算总费率。单位费率可用于比较。Here is an example.
::举一个例子。Felicia needs to buy sugar. She could buy a 16-ounce box of sugar for $1.12, or she could buy a 24-ounce box of sugar for $1.44. Which is the better buy? How much cheaper, in cents per ounce, is that buy?
::Felicia需要买糖。她可以买16盎司的糖,每盎司1.12美元,或者她可以买24盎司的糖,每盎司1.44美元。哪个更好呢?以每盎司1美分计,买多少便宜?First, find the unit price for the 16-oz box by writing a fraction.
::首先,通过写一个分数来找到 16 oz 盒的单价。
::16 1.12 u n c c e s s d d d l l r r sNext, recognize the answer must be per ounce and reduce the fraction to its lowest terms by reducing ounces to 1.
::其次,承认答案必须是每盎司,并通过将盎司减为1,将分数减到最低值。
::16 16 1.12 16 = 1 .07 o n c e d d o l r r sThen, find the unit price per ounce for the 24-ounce box. Remember to keep the units consistent. In this case, ounces in the numerator and dollars in the denominator .
::然后找到24盎司盒的单位价格每盎司。 记住要保持单位一致。 在此情况下, 请在分子中找到盎司, 在分母中找到美元 。
::241.44 u n c e s d d d l l r r sNext, reduce this fraction to its lowest terms.
::其次,将这一分数降低到最低值。
::24 24 1.44 24 = 1 .06 o nu c e d o l i r sThen, compare the two unit rates.
::然后,比较两个单位费率。1 ounce for $0.07 1 ounce for $0.06
::1盎司,0.7美元 > 1盎司,0.06美元The 16-oz box is more expensive than the 24-oz box.
::16oz的盒子比24oz的盒子更贵Next, subtract one unit price from the other to find the difference in price.
::其次,从另一个中减去一个单位价格,以找出差价。.07 - .06 = .01
The answer is that the best buy is the 24-oz box because it is $0.01 per ounce cheaper than the 16-oz box.
::答案是,最好的买家是24oz的盒子,因为它比16oz的盒子便宜每盎司0.1美元。Examples
::实例Example 1
::例1Earlier, you were given a problem about Connie and Daniel, who are decorating cookies.
::之前,你得到一个问题 关于康妮和丹尼尔, 谁正在装饰饼干。Connie completed 150 cookies in three hours, and it took Daniel 2 hours to decorate 98 cookies. Who is the faster cookie decorator?
::康妮在三小时内完成了150个饼干, 丹尼尔花了两小时装饰了98个饼干。谁是更快的饼干设计师?First, write the fractions with consistent units.
::首先,用一致的单位写分数 。Connie
::康妮 150 3co o k i e s h o u r sDaniel
::丹尼尔 98 2 c o k i e s h o u r sNext, reduce to lowest terms.
::其次,降低到最低值。Connie decorated 50 cookies per hour.
::康妮每小时装饰50个饼干Daniel decorated 49 cookies per hour.
::丹尼尔每小时装饰49个饼干Then, compare.
::那么,比较。50 49
The answer is that Connie decorated faster.
::答案是康妮装饰得更快Example 2
::例2Compare: 3:1 and 6 to 2.
::比较:3:1和6-2。First, write 3:1 as a fraction.
::首先,写3: 1作为一个分数。Next, reduce to lowest terms.
::其次,降低到最低值。Then, write 6 to 2 as a fraction and reduce to lowest terms.
::然后,写6到2作为一个分数 并降低到最低值。Next, compare the values.
::接下来,比较数值。3 = 3
The answer is that the are equal.
::答案是,平等是平等的。Example 3
::例3Which rate is higher? 4 to 5 or
::哪个比率更高? 4至5或16 20First, write the fractions,and reduce.
::首先,写分数,并减少。Next, compare.
::下一个,比较。
The answer is that the rates are equal.
::答案是,利率是相等的。Example 4
::例4Matt can melt 18 m&ms in his mouth without chewing in 3 minutes. It takes Kelly 5 minutes to melt 15. Who melts the m&ms faster, Matt or Kelly?
::马特可以在3分钟内不咀嚼地融化嘴里18米和米。凯利需要5分钟才能熔化15分钟。 谁能更快地熔化嘴里18米和米,马特还是凯利?First, write the fractions.
::首先,写分数。Matt
::Matt 18 3 m & m s m i ni nu t e sKelly
::Kelly 15 5米和m sm i ni nu t e sNext, calculate each of the unit rates recognizing that the word "faster" applies to minutes and reducing that time to 1.
::其次,计算每个单位的费率,确认“更快”一词适用于分钟,并将时间减为1。Matt
::马特 18 3 = 6 1Matt can melt 6 m&ms in 1 minute.
::马特能在1分钟内熔化6 m&ms。Kelly
::Kelly 15 5 = 3 1Kelly can melt 3 m&ms in 1 minute.
::Kelly可以在1分钟内熔化3m&ms。Then, compare the unit rates.
::然后,比较单位费率。6 3
The answer is that Matt melts m&ms faster.
::答案是,马特熔化 m&ms更快。Example 5
::例5Frank read 8 books in three weeks. It took Bonnie 4 weeks to read 10 books. Who is the faster reader?
::弗兰克在三周内读了八本书 Bonnie花了四个星期才读了十本书First, write the fractions being sure to keep the units consistent.
::首先,写分数以确保单位保持一致。Frank
::弗兰克 8 3 b o k s w e e e k sBonnie
::Bonnie 10 4 b o o k s w e e e e k sNext, reduce to unit rates by reducing the times to 1.Faster can refer to time, not books.
::其次,将单位费率降低到单位费率,将时间减到1. 节奏可以指时间,而不是书本。Frank
::弗兰克 8 3 = 2.67Frank read 2.67, or 2 books per week.
::弗兰克每周读2.67本书 或2 2 3本书Bonnie
::Bonnie 10 4 = 2.5Bonnie read 2.5, or 2 books per week.
::Bonnie每周读2.5本书 或212本书Then, compare.
::那么,比较。2.67 2.5
The answer is that Frank is the faster reader.
::答案是弗兰克读得更快Review
::回顾Determine whether each is equivalent or not.
::确定每项是否相等。-
60 units in 3 minutes and 80 units in 4 minutes
::60个单位每3分钟60个单位每3分钟,80个单位每4分钟 -
$16 for 8 pounds and $22 for 10 pounds
::8磅16块,10磅22块22块 -
50 kilometers in 2 hours and 75 kilometers in 3 hours
::2小时50公里 3小时75公里
Solve each problem.
::解决每一个问题。-
Max paid $45 for 15 gallons of gasoline. What was the cost per gallon of gasoline?
::Max花了45美元买15加仑汽油 每加仑汽油多少钱? -
Mr. Brown paid $8.28 for 12 cans of green beans. Express this cost as a unit price.
::Brown先生为12罐绿豆支付了8.28美元,以单价计算。 -
A train travels 480 kilometers in 3 hours. Express this speed as a unit rate.
::火车在3小时内行驶480公里 以单位速率表示这个速度 -
Mrs. Jenkins paid $50 for 40 square feet of carpeting. What was the cost per square foot for the carpeting?
::Jenkins夫人花了50美元买40平方英尺的地毯,每平方英尺的地毯成本是多少? -
A copy machine can produce 310 copies in 5 minute. How many copies can the machine produce per minute?
::复印机5分钟内可制作310份,每分钟可印制多少份?
Nadia needs to buy some cheddar cheese. An
unce package of cheddar cheese costs $2.40. A 12-ounce package of cheddar cheese costs $3.36.
::Nadia需要买一些切达干酪 一套8盎司的切达干酪要花2.4美元 一套12盎司的切达干酪要花3.36美元-
Find the unit price for the
unce package.
::找出8盎司包的单价 -
Find the unit price for the 12-ounce package.
::找出12盎司货包的单价 -
Which is the better buy? How many cents per ounce cheaper is the better buy?
::每盎司多少美分更便宜?
Joe drove 141 miles in 3 hours. His cousin Amy drove 102 miles in 2 hours. Assume both cousins were driving at constant speeds.
::乔在3小时内开车141英里 他的表妹艾米在2小时内开车102英里-
How fast was Joe driving, in miles per hour?
::Joe开多快? 时速几英里? -
How fast was Amy driving, in miles per hour?
::Amy开多快? 时速几英里? -
Who was driving at a faster rate of speed?
::谁开的车速度更快? -
How much faster was the faster person traveling?
::跑得更快的人跑多快?
Review (Answers)
::回顾(答复)Click to see the answer key or go to the Table of Contents and click on the Answer Key under the 'Other Versions' option.
::单击可查看答题键, 或转到目录中, 单击“ 其他版本” 选项下的答题键 。Resources
::资源
-
60 units in 3 minutes and 80 units in 4 minutes