4.17 涉及费率和单位分析的解决问题
Section outline
-
Joanne is training for the City to Surf marathon in Sydney, Australia. She knows she can run a 30 kilometer marathon in about 5 hours. How fast is Joanne going per minute ?
::Joanne在澳洲悉尼的Surf马拉松训练 她知道5小时内可以跑30公里马拉松 Joanne每分钟跑多快?In this concept, you will learn to solve problems involving rates and unit analysis .
::在此概念中,您将学会解决涉及费率和单位分析的问题。Unit Rate
::单位费率A rate often refers to speed or a rate could refer to the amount of money someone makes per hour .
::兑换率通常是指速度,或兑换率可指某人每小时挣钱的数额。When you talk about a unit rate , you look at comparing a rate to 1. An example of a unit rate would be 65 miles per hour. A key word when working with unit rate is the word “per”.
::当您谈论单位费率时,请查看对单位费率与1的费率的比较。单位费率的示例是每小时65英里。在使用单位费率时,关键词是“每个”一词。Let’s look at an example.
::让我们举个例子。Jeff makes $150.00 an hour as a consultant. What is his rate per minute?
::Jeff当顾问每小时赚150美元 他每分钟的费率是多少?First, use units to convert hours to minutes.
::首先,使用单位将小时转换为分钟。
::# 分钟=1 小时x60 分钟1 小时= 分钟=60 分钟Next, convert
.
::接下来,把150美元兑换成美元。
::150.001 小时= 150.0060 分钟 150.0060 分钟= 2.5美元The answer is 2.5.
::答案是2.5Jeff makes
.
::杰夫赚了2.50美分Unit analysis is when you look at how to measure individual units in different measurement amounts and it is used to convert units of measurement.
::单位分析是指当你研究如何用不同的计量数量衡量单个单位时,它被用来转换计量单位。Let’s look at an example.
::让我们举个例子。Juanita worked for 18 hours last week. She made $116.00 at the end of the week. Juanita was sure that her manager had made a mistake and that she should have made more money. Juanita makes $9.00 per hour. Did Juanita make the correct amount of money or was there a mistake?
::Juanita上周工作了18小时,在周末她赚了116美元,Juanita确信她的经理犯了错误,她应该赚更多的钱,Juanita每小时挣9美元。 Juanita是赚了正确数额的钱还是弄错了?First, find out how much Juanita should have made if she made.
::首先 查查Juanita如果做了应该赚多少钱
::工资=9.001美元 hrx18 小时工资= 162美元Next, determine if Juanita was not paid correctly.
::接下来,确定Juanita是否没有得到正确的报酬。Juanita was paid $116 but should have been paid $162.
::向Juanita支付了116美元,但本应支付162美元。There was a mistake in her pay by $46.
::她的薪水有误46美元Examples
::实例Example 1
::例1Earlier, you were given a problem about Joanne’s marathon training.
::Joanne在马拉松训练时遇到问题。Joanne can run 30 km in 5 hours but wants to know her rate per minute.
::Joanne5小时可以跑30公里 但想知道她每分钟的速度First, use units to convert hours to minutes.
::首先,使用单位将小时转换为分钟。
::# 分钟= 5 小时x60 分钟1 小时= 分钟= 300 分钟Next, convert 30
into .
::接下来,将30公里转换成公里。
::30公里1 小时=30公里300 分钟30公里300 分钟300 分钟=0.10The answer is 0.10.
::答案是0.10。Joanne runs at a speed of .
::乔安以0.1kmmin的速度运行Example 2
::例2Jesse has a car that holds 14 gallons of gasoline. During the first week of the month, gasoline cost $2.75 per gallon . During the second week of the month, gasoline cost $2.50 per gallon. How much was the total cost for the 28 gallons of gasoline?
::杰西有一辆汽车,装有14加仑汽油。在每月第一周,汽油每加仑2.75美元。在每月第二周,汽油每加仑2.50美元。28加仑汽油的总成本是多少?First, start by writing a variable expression to work on this problem. You know that the number of gallons of gasoline does not change. Therefore, let
represent the number of gallons of gasoline.
::首先, 首先写一个可变表达式来解决这个问题。 您知道加仑汽油的数量没有变化 。 因此, 请让 x 代表加仑汽油的数量 。
::费用总额=2.75x+2.50xNext, substitute 14 for our variable
.
::接下来,换14 取代我们的变数x。
::总成本=2.75(14)+2.50(14)总成本=38.5+35The answer is 73.5.
::答案是73.5Therefore, Jess paid $73.50 in gasoline for the two weeks.
::因此,Jess支付了这两周的汽油73.50美元。Example 3
::例3Ten apples cost $3.99. What is the cost for one apple?
::十个苹果要3.99美元,一个苹果要多少钱?First, set up a proportion.
::首先,设定一个比例。
::3.9910 苹果=x1苹果Next, cross multiply.
::下一个,交叉乘数。
::3.9910=x110x=1x3.9910x=3.99Then, divide both sides by 10 to solve for
.
::然后把两边除以10 解决x
::10x=3.9910x10=3.9910x=0.399The answer is 0.399.
::答案是0.399One apple costs $0.40 or 40¢.
::一个苹果费用为0.40美元或40美元。Example 4
::例4Fifteen gallons of gasoline costs $45.00. How much is it per gallon?
::15加仑汽油价格45美元,每加仑多少?First, set up a proportion.
::首先,设定一个比例。
::45.0015加仑=x1加仑Next, cross multiply.
::下一个,交叉乘数。
::4515=x115x=1x4515x=45Then, divide both sides by 15 to solve for .
::然后把两边除以15 解决x
::15x=4515x15=4515x3The answer is 3.
::答案是3One gallon of gas costs $3.00.
::一加仑的煤气要三美元Example 5
::例5Two tickets to a ballgame costs $111.50. What is the cost for one ticket?
::两张球赛的票价111.5美元 一张球赛的票价是多少?First, set up a proportion.
::首先,设定一个比例。
::111.502 张票=x1张票Next, cross multiply.
::下一个,交叉乘数。
::111. 502=x12x=1x111.1.502x=111.50Then, divide both sides by 2 to solve for
.
::然后将两边除以 2 解决 x 。
::2x=111.502x2=111.502x55.75The answer is 55.75.
::答案是55.75。One ticket to the game is $55.75
::一场比赛的票价是55.75美元Review
::回顾Use what you have learned to solve each problem.
::利用你学到的东西解决每个问题-
Peter runs at a rate of 10 kilometers per hour. How many kilometers will he cover in 8 hours?
::彼得以每小时10公里的速度跑步 他八小时后要覆盖多少公里? -
A cheetah can run at a speed of 60 miles per hour. What is his distance after 6 hours?
::猎豹可以以每小时60英里的速度跑动 6小时后他的距离是多少? -
What is the distance formula?
::距离公式是什么? -
If a car travels at a rate of 65 miles per hour for 30 minutes, how far will it travel?
::如果一辆汽车以每小时65英里的速度行驶30分钟,它会行驶多远? -
A train travels at a rate of 50 miles per hour. If it needs to travel 320 miles, how many minutes will it take?
::一列火车以每小时50英里的速度行驶,如果需要行驶320英里,需要多少分钟? -
A car travels 65 mph for 12 hours. How many miles will it travel?
::一辆65英里长的汽车 飞行12小时 飞行多少英里? -
A bus traveled 300 miles at an average speed of 50 miles per hour. How long did this trip take the bus?
::一辆公共汽车以每小时50英里的平均速度行驶300英里。 -
A car traveled at an average speed of 40 miles per hour through a construction zone. If the car traveled 20 miles at this rate, how many hours did it take to travel the 20 miles?
::一辆汽车以每小时40英里的平均速度通过一个建筑区,如果汽车以这种速度行驶20英里,需要多少小时才能行驶20英里? -
What is the formula for velocity?
::速度的公式是什么? -
What is the velocity of an object that travels 500 miles in 2.5 hours?
::一个在2.5小时内飞行500英里的物体的速度是多少? -
If an object has a velocity of 125 miles per hour, how long will it take to travel 4,375 miles?
::如果一个物体的速度是每小时125英里, 飞行4 375英里需要多长时间? -
If an object has a velocity of 7 kilometers per minute, how far will it travel in 2 hours?
::如果一个物体的速度为每分钟7公里,它2小时后会走多远? -
If an object has a velocity of 4 meters per second, how many kilometers will it travel in 2 days?
::如果一个物体的速度为每秒4米,它两天内要行走多少公里? -
The formula for density is
::密度的公式是 D=mv , D 代表对象的密度, m 代表对象的质量, v 代表对象的体积。重9克、体积为36厘米3的砖块的密度是多少?
where
represents the density of an object,
represents the mass of the object, and
represents the volume of the object. What is the density of a brick that weighs 9 grams and has a volume of
Review (Answers)
::回顾(答复)Click to see the answer key or go to the Table of Contents and click on the Answer Key under the 'Other Versions' option.
::单击可查看答题键, 或转到目录中, 单击“ 其他版本” 选项下的答题键 。Resources
::资源 -
Peter runs at a rate of 10 kilometers per hour. How many kilometers will he cover in 8 hours?